Hakkımızda

Makina Mühendisleri Odası, 1954 yılında Anayasanın 135. Maddesinde tanımlanan 6235 sayılı yasa ile kurulmuş Kamu Kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur.

Odamız yönetmeliklerinden aldığı yetki ile sanayiye yönelik olarak araştırma, geliştirme faaliyetleri yürütmekte, işçi sağlığı ve iş güvenliği, ergonomi, çevrenin korunmasına yönelik ölçüm ve testler yapmaktadır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından A Tipi Muayene Kuruluşu olarak 17 Mayıs 2004 tarihinde akredite edilmiştir. Akreditasyon kapsamında basınçlı kaplar ve kaldırma-iletme makinalarının periyodik kontrolleri, insan taşımak üzere tasarlanan kablolu taşıma sistemlerinin kontrolleri, asansör yıllık ve periyodik kontrolleri, gaz yakma tesislerinin baca, tesis ve yerleşim uygunluğu denetimleri ve gürültü, titreşim, baca gazı ölçümleri konuları yer almaktadır.

Meslek alanlarımız ile ilgili olarak Odamız kamu yararı temelinde ürettiği teknik hizmetlerini  ticari ve mali baskılardan arındırarak halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması adına yapmakta ve bu kapsamda üretilen hizmetlerin yaygınlaşması ve gelişmesi amacıyla sürekli olarak çalışmalar yürütmektedir. Yurt genelinde üretilen muayene kuruluşu teknik hizmetlerimiz için aşağıdaki numaralardan bilgi alabilirsiniz.

Akredite Hizmetler
KALMEM Asansör Kontrol Merkezi Merkez Laboratuvarı
v akm kalmem